Toplumumuzda yaygın olarak görülen sırt ağrısı genellikle hareketsiz bir yaşamın sonucu olarak karşımıza çıkmakta. Bunun haricinde basit kas yırtılmalarından dolayı da sırt ağrısı yaşayabilirsiniz. Her zaman tehlikeli olmasa da sırt ağrıları dikkate alınmalıdır.

Sırt Ağrısı Nedir?

Sırtın farklı bölgelerinde meydana gelen sırt ağrıları bazı önemli hastalıkların habercisi olabilmektedir. Sırt ağrınızın neden kaynaklandığını biliyorsanız endişelenmeniz gerekmez. Sebebini bilmediğiniz sırt ağrısının nedenini bulunmalı ve doktor kontrolü altında uygun tedaviye başlanmalıdır. Geçmeyen sırt ağrıları için mutlaka doktora başvurmanız önerilir.

Sırt Ağrısı Neden Olur?

Kronik ağrılar yaşan birçok insan sırt ağrısı nedenleri hakkında araştırma yapmakta. Uygun tedaviyi bulmak için ağrınızın kaynağını bulmanız gerekir. Toplumumuzdaki sırt ağrılarının en yaygın nedenleri şu şekilde listelenebilir;

  • Uzun süre hareketsizlik
  • Ani hareketler
  • Kas yırtılması
  • Onkolojik nedenler
  • İltihaplanma
  • Lezyonlar

Sırt ağrıları genellikle yüksek riskli durumlar değildir. Gün içerisinde meydana gelen basit ağrıları çok dikkate almanız gerekmez. Ağrınız sürekli artıyor ve geçmiyorsa teşhis ve tedavi amacıyla bir kliniğe başvurmalısınız.

Şiddetli Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yeterli sıvı tüketmemek sırt ağrınızın şiddetlenmesine neden olabilir Bu nedenle günde 8-10 bardak su içmek ağrıları önlemek adına çok önemlidir. Ağrınız çok şiddetlendiği zamanlarda buz küplerini bezin arasına koyarak masaj yapabilirsiniz. Sırt ağrılarına buz ile masaj yapmak çoğu zaman işe yarayabilir. Bunun haricinde doğal ağrı kesici olan kremlerden yararlanabilirsiniz. Bu kremler kas yırtılmalarına bağlı ağrılar için çok etkilidir.

Sırt Ağrısı Ne Zaman Tehlikeli Olur?

Sırt ağrıları sürekli artıyorsa dikkate almanız gerekiyor demektir. Uzun süreli ve gece başlayan sırt ağrıları için mutlaka bir uzmana görünmelisiniz. Uzun süredir hissedilen sırt ağrılarının yanı sıra kilo kaybı yaşıyorsanız mutlaka sırt ağrısı tedavisi için hastaneye başvurmalısınız.

Sırt Ağrısı Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Sırt ağrıları bazen safra kesesi, pankreas bezi veya böbrek hastalıklarında ortaya çıkabilirken bazen de boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, duruş bozukluğu gibi fizik tedavi gerektiren hastalıkların da habercisi olabilir. Veya omurganızda meydana gelen bir hasar sonucunda da sırt ağrısı yaşıyor olabilirsiniz. Bu ve benzeri problemleriniz için mutlaka uzman bir hekime danışın.

tr_TRTurkish
Call Now ButtonTIKLA ARA!