Refleksoloji: ayaklara ve ellere uygulanan özel el teknikleri ile vücudun belirli bölgelerinde bloke enerjiyi çözerek, bedenin kendi kendisini iyileştirme gücünü harekete geçirmesine dayanan destekleyici bir uygulamadır. Sinir sistemi üzerinde birbirine bağlanan gerekli noktalara uyarı gönderme işlemi şeklinde de tanımlanabilir. Sinirlerin en yoğun geçtiği ayak tabanı, eller ve kulak bölgesindeki refleksoloji haritalarına göre organlarla bağlantılı sinirlere uygulanan baskı, o bölge için bir uyarı oluşturur.

Bu uyarılar ile iyileşme, fizyolojik denge ve immün sistem fonksiyonlarının desteklenmesinin yanı sıra stres ve gerginliği azaltmaya yönelik çalışılır. Refleksolojinin amaçları arasında periferik ve santral sinir sistemini uyararak beyine bilgi akımını gerçekleştirmek, vazodilitasyonu sağlamak ve kan dolaşımını arttırmak gibi birçok faktör sayılabilir.

Refleksoloji Faydaları

  • Lenf dolaşımını arttırmak
  • Kan basıncını düzenlemek
  • Kronik ve kronik olmayan hastalıklarda tedaviyi desteklemek
  • Hormon salınımını arttırmak
  • Eklem hareketliğini arttırmak
  • Anksiyete ve stresi azaltmaya yardımcı olmak

Refleksoloji uygulamaları Nörolojik hastalıklar, kas iskelet sistemi hastalıkları, psikiyatrik hastalıklar ve otoimmün hastalıklar gibi bir çok alanda iyilik halini desteklemek amacıyla kullanılabilir. Stres ve gerginliğin vücutta ve kaslar üzerinde olan gerginlik etkisine de oldukça faydası bulunmaktadır. Gerekli uygulamalar ve teknikler uygulanarak vücudun belirli noktalarına uyarı göndererek genel kas gerginliğinin azaltılmasına ve gevşeme haline de katkıları bulunmaktadır. Birkaç dakikalık ayak tabanına germe uygulamaları ya da tetik nokta çalışmalarının dahi vücutta ağrı kontrolü ve gevşemeye etkileri gözlenmektedir. Bu uygulamalar sayesinde kas gerginliğinin ve stresin beraberinde getirebileceği bir çok şikayetinde önüne geçilebilmektedir. Stres, pek çok hastalığın başlangıç noktasındaki temel etkenlerden biridir. Yüksek stres düzeyine sahip bireylerde, vücut tepkilerinin başında kan dolaşımının yavaşlaması gelir. Bu durum, enerji eksikliğine ve vücut fonksiyonlarının aksamasına yol açarak stresin etkilerini daha fazla artırır. Refleksoloji uygulamalarında, vücuttaki sinir noktalarına basınç uygulanarak kan dolaşımı harekete geçirilir. Harekete geçirilen kan dolaşımı, stresin vücut üzerindeki etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Bu sayede, bireyler daha iyi bir yaşam standartları elde edebilir ve stresin olumsuz sonuçlarından kurtulabilirler. Sonuç olarak terapistin ellerini ve gerekli materyalleri kullanarak uyguladığı bu terapi yöntemi vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin yeniden kazanılması ve dengeli dağıtılmasına destek olarak kan basıncını dengeler ve dokularda oksijenlenmeyi arttırır.

Refleksoloji uygulamalarının bir çok faydası olduğu fakat bir tedavi yöntemi olmadığı, yardımcı ve destekleyici bir yöntem olduğu da unutulmamalıdır.

Fizyoterapist İlayda Topsakal

Başta İstanbul fizyoterapist ve Mersin fizyoterapist hizmeti olmak üzere ülkemizin pek çok yerinde fizyoterapi hizmeti için bize ulaşabilirsiniz!

tr_TRTurkish
Call Now ButtonTIKLA ARA!