Kayropraktik Tedavi Nedir?

İnsanlar, kas ve iskelet sistemi problemlerinde tıbbi tedaviler yetersiz olduğunda alternatif yöntemlere başvuruyor. Kayropraktik tedavi vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen ağrıların giderilmesi için yapılan uygulamalardır. Kas iskelet sistemi üzerine, yüksek hızla ve düşük basınçla işlemler yapılmasını sağlar. Omurga dizilimindeki bozukluğu gidererek omurgayı hareketlendirmek ve vücut fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlar. Kemik üzerine müdahale edilerek sinir yollarının açılmasını ve doğrudan düzeltmenin yapılmasını sağlayan yöntemdir.

Kayropraktik Tedavi Nasıl Uygulanır?

Hastanın şikayeti üzerine fizik muayenesi yapılarak teşhis konulur. Konulan teşhise göre tedavi yöntemi planlaması yapılır. Kayropraktik uygulamalarında kullanılan yöntemler şunlardır.

  • Spinal manipülasyon,
  • Germe egzersizi,
  • Eklemlerin manuel konumlandırılması,
  • Traksiyon

Tüm uygulama el yardımıyla kas ve iskelet sistemi üzerine yapılır. Eklemlerin hareketlendirilmesi ile sorunların giderilmesini sağlayacak uygulamalar yapılır.

Fizyoterapiden Farkı Nedir?

Fizyoterapi ile benzerlik yanları çok fazladır. Her iki yöntemde de kas ve iskelet sistemindeki sorunların çözümü hedeflenir. Her ikisi de el yardımıyla manuel terapi olarak yapılır. Aynı sağlık sorunları için uygulanır. Her iki yöntemde alanında uzman kişiler tarafından yapılır. Fizyoterapide, eklem hareketliliği hedef alınırken, bu yöntemde ağrıların giderilmesi ve dokuların doğru konumlandırılması hedeftedir. Aralarındaki fark olarak bu gösterilebilir.

Kayropraktik Hangi Hastalıkları Uygulanır?

Her rahatsızlığın bir sebep ve sonucu vardır. Koruyucu sağlık uygulamaları olarak uygulanır. Daha çok boyun, bel, sırt, kol ve bacaklarda görülen ağrılı sağlık sorunlarının giderilmesi için uygulanır. Ameliyat aşamasına gelmemiş olan fıtık ağrılarının giderilmesi içinde uygulanır.

Kayropraktik Tedavi Riskleri Var Mı?

Hastalar için ciddi sağlık sorunlarına aşmayan güvenilir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Kas ve iskelet sistemi üzerine elle baskı uygulanarak yapıldığı için eklemlerde ağrı, uyuşma, his kaybı, güç kaybı gibi geçici yan etkiler görülebilir. Bu etkiler uygulamanın boyutuna göre birkaç gün sürebilir. Omurga sistemi üzerine yapılacak yanlış baskılar çeşitli risklerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Kimler Uygular?

Tedavi uygulama yöntemleri, yüksek lisans eğitimi olarak veriliyor. Tıp doktorları, fizyoterapistler bu eğitimi alabiliyor. Tedavi uygulamaları, eğitim almış uzman kayropraktörler tarafından yapılır. Uzman kişilerin uygulaması tedavi risklerine karşı gerekli önlemlerin alınmasını ve faydalı sonuçların elde edilmesini sağlar.

Başta kayropraktik olmak üzere fizik tedavi konusundaki problemleriniz için bize ulaşabilirsiniz!

tr_TRTurkish
Call Now ButtonTIKLA ARA!