All Posts

Servikojenik Baş Ağrısı

Servikojenik bir baş ağrısı, sıklıkla yanlış teşhis edilen kronik bir baş ağrısının yaygın bir nedenidir. Sunum özellikleri karmaşık olabilir ve günlük olarak karşılaşılan birçok birincil baş ağrısı sendromuna benzerlik gösterebilir. Sanılanın aksine baş ağrıları her zaman beyinden ya da baştaki diğer yapılardan kaynaklanmaz. Baş ağrılarının boyundan da kaynaklanabileceği çok önceleri düşünülmüş, yıllarca tartışılmış ve 1983 yılında servikojenik (boyun kaynaklı) baş ağrısı terimi tıbba girmiştir.

Uzman Fzt. Emre Yaz’ın Gözünden: Kayropraktik ve Core Bölgesi Kasları

Kayropraktik tedavi Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylı, 128 yıllık bir tarihi olan şuan dünyadaki en etkili alternatif tıp yöntemlerinden biridir. Kayro; el, praktik; uygulama yani el ile uygulama anlamı taşır. Daha çok omurga olmak üzere vücudumuzun birçok bölgesinde kayropraktik tedavi yapılması mümkündür. Kayropraktik tedavinin amacı vücudun doğal fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışmasını hedef almaktır.

Fibromiyalji Sendromunun Vagus Siniri ile İlişkisi ve Tedavi Yöntemleri

FMS, kronik, yaygın kas iskelet sistemi ağrısı ile karakterize ve beraberinde parestezi, yorgunluk, uyku bozukluğu, simetrik dağılım gösteren ağrılı hassas noktalarla karakterize sık karşılaşılan bir hastalıktır. Kronik yaygın ağrı, fibromiyaljinin (FM) en önemli başvuru nedenidir ve 1990’da Amerikan Romatoloji Koleji (ACR) tarafından geliştirilen FM sınıflama kriterlerine göre kronik yaygın ağrı öyküsüne ilaveten muayenede 18 spesifik anatomik lokalizasyonda 11 ve üzerinde hassas noktanın bulunması gereklidir.

Beslenme ve Kemik Sağlığı

Beslenme, kemik sağlığını önemli ölçüde etkileyen bir faktördür. Kalsiyum, fosfor, magnezyum, D vitamini ve K vitamini gibi besin öğeleri, kemiklerin güçlü kalmasına katkı sağlar. Yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemişler ve balık gibi gıdalar, bu mineral ve vitaminleri içerir.
Ayrıca, protein alımı da kemik sağlığını destekler. C vitamini ve diğer antioksidanlar da kemik yapısını korumaya yardımcı olabilir.

Refleksoloji Masajı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Refleksoloji: ayaklara ve ellere uygulanan özel el teknikleri ile vücudun belirli bölgelerinde bloke enerjiyi çözerek, bedenin kendi kendisini iyileştirme gücünü harekete geçirmesine dayanan destekleyici bir uygulamadır. Sinir sistemi üzerinde birbirine bağlanan gerekli noktalara uyarı gönderme işlemi şeklinde de tanımlanabilir. Sinirlerin en yoğun geçtiği ayak tabanı, eller ve kulak bölgesindeki refleksoloji haritalarına göre organlarla bağlantılı sinirlere uygulanan baskı, o bölge için bir uyarı oluşturur.

Manuel Terapide Beslenmenin Önemi

Manuel terapide, beslenme etkileri büyük bir öneme sahiptir. Manuel terapinin amacı vücutta dengeyi sağlamak ve sağlığı iyileştirmektir. Bu süreçte, beslenme vücut iyileşme sürecini destekler ve terapi etkinliğini artırır. Beslenme, kas-iskelet sistemi, sinir sistemi ve dolaşım sistemi gibi vücut sistemlerinin daha iyi çalışabilmesi için kritik bir faktördür. Vücut sistemlerinin ihtiyaç duyduğu besinleri aldığında, manuel terapinin etkileri daha da güçlenir.

Manuel Terapi Uygulamalarının Bruksizm ( Diş Sıkma) Üzerine Etkisi

Bruksizm, uyku esnasında yada gün içinde diş sıkma veya gıcırdatma şeklinde kendini gösteren istemsiz bir aktivitedir. Altında yatan nedenler araştırıldığında alerji, oklüzyal bozukluklar, enfeksiyon, genetik yatkınlıklar ve en başta stres durumu ile ilişkilendirilmektedir. Çoğu zaman stres durumu fazla, kaygılı ve gergin bireylerde daha sık görülmektedir.

Sporun İnsan Psikolojisi Üzerindeki Olumlu Etkileri

Fiziksel sağlığımızı desteklemenin yanı sıra sporun, zihinsel ve duygusal sağlığımıza olan olumlu etkileri giderek daha fazla araştırılmakta ve anlaşılmaktadır. Düzenli fiziksel aktivitenin, insan psikolojisi üzerinde bir dizi olumlu etkisi bulunmaktadır. İşte sporun insan psikolojisi üzerindeki bu olumlu etkilere dair bir göz atalım:

Egzersizlerin Manuel Terapi Üzerindeki Etkileri

Manuel terapi ve egzersizler, birlikte kullanıldığında vücutta etkileyici sonuçlar elde etmede önemli etkene sahiptir. Bu iki tedavi yöntemi, fonksiyonel gücü artırma, ağrıyı yönetme ve genel sağlık üzerinde olumlu etkiler sağlama konusunda birbirini tamamlayıcı bir rol oynar.

tr_TRTurkish
Call Now ButtonTIKLA ARA!