Bel fıtığı günümüzde giderek yaygınlaşan rahatsızlıkların başında geliyor. Özellikle ağır işlerde çalışan ve ofis ortamında uzun süre bilgisayar başında çalışmak zorunda kalanlar, bel fıtığı problemi ile daha fazla karşılaşıyor.

Bel Fıtığı Nedir?

Bu hastalık, omurgalar arasında oluşan problemlerden dolayı görülüyor. Omurgalardaki disklerde bir yırtık olması, bel fıtığının temel nedeni olarak görülüyor. Bel fıtığının çözümü bulunuyor. Ancak bunun için gerekli olan tahlillerin ve kontrollerin yapılması gerekiyor.

Bel fıtığının Latincede lumbal disk hernisi olarak geçtiği biliniyor. Ancak ülkemizde bu tabir nadiren kullanılıyor. Bel fıtığı olan kişilerin hayatı çok daha zor oluyor. Bel fıtığıyla karşılaşan hastalar ciddi ağrılar çekebiliyor.

Bel Fıtığı Nedenleri

Bel fıtığının belirli bir nedeni bulunmuyor. Birden çok sebep, bel fıtığına neden olabiliyor. Ancak bazı hastalarda bel fıtığı belirtileri görülebiliyor. Bu kişilerin hastalığı ilerlemeden tedavisine geçiliyor. Bel fıtığının belirli bir yaşı bulunmuyor. Özellikle 30 yaşından sonra sıklıkla görülüyor.

Bu hastalık bazı hastalarda kalıtımsal da olabiliyor. Bel fıtığının bazı sebepleri:

•Kilonun aşırı olması
•Yaşlılığa bağlı olarak dejenerasyon
•Ağır yük kaldırmak

Bel fıtığının sebepleri kişiden kişiye değişiyor.

Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir

Bel fıtığının yaşanmaması için birtakım durumlara dikkat etmek gerekiyor. Uzun süre aynı pozisyonda kalmak bel fıtığını tetikleyebiliyor. Uzmanlar bu sebepten dolayı arada bir oturuş pozisyonunun değiştirilmesini öneriyor. Fıtık belirtileri en fazla bacakta ve belde yoğun ağrı olarak görülüyor.

İdrar tutamama, bacaklarda güçsüzlük de bel fıtığının belirgin belirtileri arasında yer alıyor.

Bel Fıtığının Tedavisi

Bel fıtığı tedavisi her doktor tarafından yapılamıyor. Alanında uzman olan doktorlar ilk önce fıtığın nedenini sorguluyor. Nedenini öğrendikten sonra fıtığın tedavisine geçiliyor. Tedavisi başarılı olan hastalar, daha kolay ve daha rahat yürüyebiliyor.

Fıtık nedeniyle bazı hastalarda sinir kaybı görülebiliyor. Tedavi esnasında sinir iyileşmeleri de görülebiliyor. Ancak her hastanın tedavi süreci aynı olmuyor.

Bel Fıtığı Ağrısı Ne Kadar Sürer

Bel fıtığının görülmesi bazı hastaların hayatını zindan ediyor. Bu kişiler gündelik yaşantısındaki basit işleri dahi tamamlayamıyor. Bel fıtığının belirli bir süresi bulunmuyor. Ancak tedaviye erken başlamak ve doğru bir tedavi süreci geçirmek fıtığın ilerlemesini engelliyor.

Bel fıtığının uzun süre çekilmemesi için gerekli olan tedaviye hemen başlamak gerekiyor. Aksi halde daha büyük sorunlarla karşılaşılabiliyor.

Bu içerik yalnızca bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Teşhis ve tedavi için bir uzman hekime başvurabilirsiniz.
Fizyoterapi ile ilgili sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

tr_TRTurkish
Call Now ButtonTIKLA ARA!